‹‹‹

Danuta Zawada

barokní housle, koncertní mistr

 

Specializuje se na interpretaci staré hudby na dobových nástrojích. Hru na barokní housle studovala na Akademii Muzycznej v Krakově pod vedením Zygmunta Kaczmarského a na Conservatoire Royal de Musique v Bruselu ve třídě Sigiswalda Kuijkena a Sary Kuijken. Zúčastnila se rovněž mistrovkých kurzů zaměřených na provozovací praxi staré hudby, pod vedením světově uznávaných specialistů, jakými jsou např. Monika Toth, Enrico Onofri, Olivia Centurioni, Ryo Terakado, Marinette Troost, Jacques Ogg, Paolo Pandolfo, Keneth Weiss, Simon Standeage aj.

 

Je spoluzakladatelkou souboru Silva Rerum arte a Nadace Silva Rerum, která v Gdaňsku pořádá řadu koncertních i vzdělávacích cyklů ve spolupráci s významnými interprety hudby 17. a 18. století z Polska i celé Evropy.

 

Spolupracuje jako komorní i orchestrální hráčka s mnoha soubory uznávanými v Evropě i ve světě, mj. s Il Gardellino (Belgie), Il Fondamento (Belgie), Le Concert d’Anwers (Belgie), Collegium 1704 (Česká republika), Hof-Musici (Česká republika), Musica Perduta (Itálie), La Grande Chapelle (Španělsko), Miszla Baroque Orchestra (Maďarsko), Neue Hofkapelle Graz (Rakousko), Jardin de voix (Belgie), Ex Tempore (Belgie), Mannheimer Hofkapelle (Německo). Nahrává pro gramofonové firmy Accent, Brilliant Classic, Soliton aj.

 

Od roku 2014 přednáší na Akademii Muzycznej Stanisława Moniuszka v Gdaňsku. Kromě toho vyučuje na mistrovských kurzech hru na barokní housle, violu a komorní hru.